Chiński Organ Arbitrażowy mówi, że kryptoństwo „nie jest zakazem Bitcoinów“.
Lokalny arbiter z Pekinu próbował wyjaśnić stanowisko rządu w sprawie bitcoinu (BTC) – i stwierdził, że najbardziej znany na świecie zakaz stosowania kryptografii nie jest sam w sobie „zakazem“.
W bezprecedensowym posunięciu chińskiego organu prawnego, Pekińska Komisja Arbitrażowa (BJAC) – jeden z dziewięciu lokalnych organów prawnych ustanowionych do sądów policyjnych w całym kraju w 1995 r. – wydała oświadczenie w sprawie Bitcoin i jego pozycji prawnej w swoim najnowszym biuletynie.
BJAC powiedział, że zamiast egzekwować zakaz bitcoinów, Chiny w rzeczywistości „nie mają żadnych przepisów dotyczących bitcoinów“.
Zamiast tego, chińskie prawo ma ścisłe przepisy dotyczące „wirtualnej własności“ – i co dokładnie obejmuje nie-materialne własności na chińskiej ziemi. Bitcoin, powiedział BJAC, nie kwalifikuje się jako „wirtualna własność“, ponieważ nigdy nie został prawnie zdefiniowane.
Wydaje się to być sprzeczne z wyrokiem sądu internetowego z 2019 r., w którym sędzia orzekł, że Bitcoin jest rzeczywiście formą „wirtualnej własności“, nawet dodając, że jest on „chroniony przez chińskie prawo“.
Bitcoin i inne żetony pozostają wyjątkowo popularne w Chinach, szczególnie wśród klasy średniej, gdzie jest postrzegany jako sklep z wartością.
Sklepy, kliniki i restauracje w Japonii i Korei Południowej w hotspotach odwiedzanych przez chińskich turystów od kilku lat przyjmują Bitcoin i inne żetony.
Oświadczenie BJAC poszło jednak jeszcze dalej, sugerując, że kryptoreklama z września 2017 roku była prawdopodobnie zawyżona.
Zamiast „zakazać działalności związanej z bitcoinami“, Bitcoin Era po prostu nie może być używane jako „legalny środek płatniczy“, stwierdził BJAC.
Dodał jednak, że Bitcoin może, na przykład, być stosowany w transferach kapitałowych – tak długo, jak nie zachowuje się jak „waluta“, ale zamiast tego pozostaje „ogólną własnością“.
BJAC napisał,
„[Transakcje kapitałowe] nie naruszają chińskich przepisów i dlatego powinny być uznane za ważne.“
Jednakże BJAC zastrzegł, że początkowe oferty monet (ICO) pozostają nielegalne, i wyjaśnił stanowisko rządu w sprawie giełd kryptograficznych, stwierdzając, że wszystkie platformy handlu kryptonimem i fiatem kryptonimem są zakazane przez chińskie prawo.